ul. Pilska 3
78-400 Szczecinek

GOPS Szczecinek

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Szczecinku

Program „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025

Flaga i godło Polskie

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW FUNDUSZU SOLIDARNOŚCIOWEGO
PROGRAM  „ASYSTENT OSOBISTY OSOBY Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ”
DLA JEDNOSTEK SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO – EDYCJA 2025

DOFINANSOWANIE: 187 782,00 zł
CAŁKOWITY KOSZT INWESTYCJI: 187 782,00 zł

Gmina Szczecinek przystąpiła do realizacji Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025, dofinansowanego ze środków Funduszu Solidarnościowego. Za jego realizację odpowiada Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej.

Program będzie realizowany w okresie od 01 lutego 2025 roku do 31grudnia 2025 roku.

Głównym celem Programu jest wprowadzenie usługi asystenta jako formy ogólnodostępnego wsparcia w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym dla:

  • dzieci od ukończenia 2 roku życia do 16 roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji,
  • osób niepełnosprawnych posiadających orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.

Uczestnik Programu nie ponosi odpłatności za usługi asystenta.

W godzinach realizacji usług asystenta nie mogą być świadczone usługi opiekuńcze lub specjalistyczne usługi opiekuńcze, o których mowa w ustawie z dnia 12 marca 2004r. o pomocy społecznej(Dz. U. z 2024r., poz. 1283 ze zm.), inne usługi finansowane w ramach Funduszu albo finansowane przez PFRON lub usługi obejmujące analogiczne wsparcie finansowane ze środków publicznych.

Uczestnik Programu ma możliwość samodzielnego wyboru/wskazania osoby, która będzie świadczyć usługi asystenta.

Członkowie rodzin osób niepełnosprawnych lub ich opiekunowie zainteresowani uczestnictwem w Programie powinni:

  • wypełnić kartę zgłoszenia do Programu,
  • dołączyć kserokopię orzeczenia o niepełnosprawności(w przypadku dzieci do 16 roku życia, w odniesieniu do osoby, która ma świadczyć usługi asystencji osobistej, muszą zostać spełnione warunki określone w art. 21 ustawy z dnia 13 maja 2016r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich i pisemna akceptacja osoby asystenta ze strony rodzica lub opiekuna prawnego dziecka z niepełnosprawnością).

W przypadku pytań i wątpliwości prosimy o kontakt telefoniczny z Panią Elżbietą Sawicką pod nr tel.: 94 37 470 77 wew.23