- Cel główny Programu:
Wsparcie w procesie zmiany i unikanie powrotu do stosowania przemocy
- Cele szczegółowe Programu:
- Doskonalenie, rozwijanie umiejętności samokontroli, w tym skuteczniejsze zarządzanie emocjami, w sytuacjach które tego wymagają. Może to obejmować naukę technik oraz konstruktywnych sposobów rozwiązywania konfliktów i reagowania na stres, co pomoże w lepszym radzeniu sobie ze złością, frustracją lub poczuciem krzywdy
- Rozwijanie zdolności do wybierania konstruktywnych zachowań zamiast krzywdzących, aby budować relacje oparte na wzajemnym szacunku i partnerskim podejściu wobec domowników. Wspieranie osób w nauce wyrażania swoich potrzeb i emocji w sposób konstruktywny i bez przemocy. Pomoc w budowaniu relacji opartych na szacunku i zaufaniu, a także nauka komunikacji asertywnej i umiejętności rozwiązywania konfliktów w sposób, który nie rani innych.
- Poszerzanie wiedzy , świadomości na temat zjawiska przemocy domowej i konsekwencji jej stosowania. Edukacja na temat mechanizmów przemocy domowej, jej skutków psychicznych i fizycznych, a także sposobów zapobiegania przemocy, może pomóc w dostrzeganiu niezdrowych wzorców w relacjach i zrozumieniu konsekwencji dla wszystkich zaangażowanych stron.
- Zdobycie szczegółowych informacji o dostępnych formach wsparcia, w tym o możliwościach terapii. Osoby uczestniczące w programie powinny mieć dostęp do informacji na temat dostępnych form wsparcia, takich jak terapia indywidualna, grupowa, poradnictwo psychologiczne, a także do instytucji, które oferują pomoc ofiarom przemocy domowej. Wiedza ta jest kluczowa, by wiedzieć, gdzie i jak szukać pomocy w trudnych chwilach.
- Szansa , możliwość przedyskutowania, omówienie lub przepracowania trudnych lub kryzysowych sytuacji. Ważne, by stworzyć przestrzeń do omówienia trudnych sytuacji
w bezpiecznym, wspierającym środowisku. Może to być realizowane w ramach spotkań grupowych lub terapii indywidualnej, gdzie osoby uczestniczące będą mogły analizować swoje doświadczenia, zrozumieć je i wypracować alternatywne sposoby reagowania w przyszłość
Cele programu będą realizowane poprzez spotkania skoncentrowane na zmianie zachowań i postaw osób stosujących przemoc. Spotkania te mają na celu rozwijanie umiejętności samokontroli oraz konstruktywnego rozwiązywania problemów. Uczestnicy będą mieli okazję zmierzyć się z czynnikami prowadzącymi do powrotu do przemocy i jej usprawiedliwiania. Dodatkowo poszerzą swoją wiedzę na temat skutecznej komunikacji oraz asertywnego wyrażania emocji.
- Adresaci Programu:
- Program wspierający „Siła Zmiany – Krok ku Lepszym Relacjom” adresowany jest do mieszkańców Gminy Szczecinek , którzy ukończyli wcześniej Program Korekcyjno-Edukacyjny lub Psychologiczno-Terapeutyczny dla osób stosujących przemoc.
- Udział w Programie mogą wziąć także osoby, które nie brały udziału w w/w Programie jednakże rozpoznają u siebie zachowania przemocowe. Osoby te, po rozpoznaniu ich potrzeb, będą w pierwszej kolejności informowane o możliwym do uzyskaniu wsparciu i kierowane na Program Korekcyjno-Edukacyjny dla osób stosujących przemoc.
- Czas i miejsce realizacji Programu:
Program wspierający „Siła Zmiany – Krok ku Lepszym Relacjom”, prowadzony będzie w latach 2025-2030 w formie:
-
- Otwartych dyżurów wykwalifikowanego specjalisty wchodzącego w skład Zespołu Interdyscyplinarnego. Program przewiduje 1 dyżur trwający 2 godziny w każdym miesiącu w danym roku (od grudnia 2024 roku), z zastrzeżeniem, że w przypadku większego zainteresowania istnieje możliwość zwiększenia częstotliwości i długości dyżurów lub utworzenie stałej grupy wsparcia.
- Możliwości skorzystania z konsultacji terapeuty ( czwartki w godzinach 14-16).
Sposób organizacji Programu powoduje, że każda osoba może w dowolnym czasie rozpocząć udział w Programie i uczestniczyć w nim tak długo, jak będzie to potrzebne do wprowadzenia trwałych zmian wzorców i sposobów zachowań.
Spotkania w ramach potrzeb Programu wspierającego „Bez przemocy” prowadzone będą w siedzibie Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej (I piętro) w każdy pierwszy czwartek danego miesiąca, w godzinach od 14:00 do 16:00
Indywidualne terminy spotkania z terapeutą są ustalane bezpośrednio z pracownikiem socjalnym po wcześniejszym zgłoszeniu takiej potrzeby.
Osoba do kontaktu: specjalista pracy socjalnej Małgorzata Mackiewicz tel. 94 37 470 77
- Zasady uczestnictwa w Programie:
- Osoby decydujące się na udział w Programie zobowiązują się do przestrzegania zasad współżycia społecznego, w tym do rezygnacji ze stosowania przemocy.
- Osoby przystępujące do Programu dobrowolnie wyrażają zgodę na przedstawienie prowadzącemu swojej sytuacji osobistej, rodzinnej, prawnej, materialnej, mieszkaniowej i zdrowotnej w celu dokonania diagnozy ich sytuacji życiowej.